Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Kraina Zabaw we własnym ogrodzie

Każde dziecko marzy o swoim własnym placu zabaw. Dlaczego więc nie spełnić tego wielkiego, dziecięcego marzenia? W prywatnym „małpim gaju”, jak zwykło się mówić na place zabaw, może powstać absolutnie wszystko: od huśtawki, przez piaskownicę, a na zjeżdżalni kończąc. Plac zabaw dla swojego dziecka możesz wykonać sam, lub zdać się na gotowe wersje dostępne w wielu sklepach budowniczych, a nawet supermarketach.

Na co powinno się zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni plac zabaw?

Plac zabaw to niewątpliwie spory wydatek. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dzieci rosną – i to bardzo szybko! Właśnie dlatego plac zabaw powinien być tak samo atrakcyjny dla trzylatka, jak i dla starszego dziecka. Warto więc zakupić elementy, które są w miarę uniwersalne i nie znudzą się po kilku dniach. Dobrze plac zabaw zaprojektować tak, aby dało się go rozbudowywać, czy też wzbogacać o kolejne atrakcje, aby mógł „rosnąć” razem z dzieckiem.

Przygotowując plac zabaw dla Twojego dziecka, nie zapomnij o podłożu! Dobrym rozwiązaniem są specjalne maty czy gumowe płyty, gwarantujące bezpieczną i higieniczną zabawę. Są one o tyle dobre, że zamortyzują wszelkie upadki i będą dużo łatwiejsze w utrzymaniu, niż klasyczny piasek czy wióry. Zwróć uwagę na to, czy posiadają one magiczne oznaczenie „CE”, świadczące o ich wysokiej jakości.

Drewniany plac zabaw

Drewniane place zabaw są bardzo często wybierane, ze względu na to, iż są bardzo ładne, ekologiczne oraz wyjątkowo wytrzymałe. W sklepach budowlanych możesz zakupić już gotowy plac zabaw z drewna – czasem jest już złożony, a czasem trzeba zrobić to samemu. Powierzchnia drewna jest gładka, a sprzęty wchodzące w jej skład są pozbawione niebezpiecznych, ostrych krawędzi. Drewniany plac zabaw również bardzo łatwo rozbudować o nowe elementy lub naprawić zepsute. Do takiego „małpiego gaju” łatwo dodać specjalną siatkę do wspinaczki, a nawet przymocować do ściany domku prawdziwe kamienie wspinaczkowe.  Decydując się na drewno trzeba jednak pamiętać o jego impregnacji.

Kraina Zabaw we własnym ogrodzie

Plastikowy plac zabaw? Jak najbardziej!

Place z tworzywa sztucznego coraz bardziej zyskują na dużej popularności. Są one cudownie kolorowe, czym zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu nie tylko małe, ale i większe dzieci. Z plastiku wykonane są przeróżne części składowe takiego placu: domki, zjeżdżalnie, specjalne tuby czy huśtawki. Dużą zaletą takich placów zabaw jest łatwość utrzymania go w czystości – wszelkie zanieczyszczenia możesz po prostu spłukać wodą. Ważne jest też to, że brzydka pogoda nie jest mu straszna. Nie wymaga, w przeciwieństwie do drewna, dodatkowej impregnacji. Dodatkowo jest bardzo lekki, więc łatwo przenieść go z miejsca na miejsce.

Dobrą opcją jest połączenie drewnianego placu zabaw z plastikowym. Oba materiały na pewno będą się doskonale uzupełniać, tworząc dla dziecka bezpieczną i fantastyczną przestrzeń do zabawy. Nie czekaj, zrób swojemu dziecku niespodziankę tworząc dla niego jego prywatną Krainę Zabawy!