Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Ochrona instalacji elektrycznej – aparatura modułowa

W zależności od tego, w jakim miejscu zamontowana jest instalacja elektryczna, różni się ona stopniem skomplikowania oraz rodzajem podzespołów, które zostały zastosowane. Tym, co je łączy jest aparatura modułowa. Można ją zastosować we wszystkich instalacjach, dzięki czemu jej zakładanie przebiega o wiele szybciej. Najważniejszym zadaniem aparatury modułowej jest ochrona instalacji i podłączonych do niej urządzeń.

Aparatura modułowa

Aparatura modułowa (https://sklep.remiks.com.pl/aparatura-modulowa) służy do uzbrajania głównej rozdzielni elektrycznej w każdym budynku. W jej skład wchodzą wszystkie elementy umożliwiające zasilanie oraz sterowanie urządzeniami, które podłączone są do głównej sieci energetycznej. Do aparatury modułowej zaliczają się wiec wszelkie włączniki, ochronniki, rozłączniki oraz lampki sygnalizacyjne. Najważniejsze zadanie aparatury modułowej polega na ochronie instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń przed skutkiem gwałtownego skoku napięcia w sieci elektrycznej. Do takich sytuacji dochodzi podczas silnych wyładowań atmosferycznych, takich jak uderzeni pioruna w budynek, lub w czasie awarii instalacji.

Wyłączniki różnicowoprądowe

Wyłączniki różnicowoprądowe to najważniejsze podzespoły aparatury modułowej. Spełniają one ważną, a nawet kluczową rolę – wykrywają nieprawidłowe napięcie w instalacji i odcinają dopływ prądu w przypadku zagrożenia. To absolutna podstawa ochrony przeciwpożarowej, a także przeciwporażeniowej. Ważne, aby wybierając wyłączniki różnicowoprądowe kierować się ich jakością. Nie warto kupować tanich podróbek, które mogą narazić na bezpieczeństwo Ciebie, Twoją rodzinę lub współpracowników.

Zalety aparatury modułowej

Aparatura modułowa usprawnia wykonanie pracy instalatorom, ponieważ umożliwia im znacznie szybsze założenie instalacji. Komponenty montuje się bezpośrednio na specjalnej szynie DIN w rozdzielni elektrycznej. Dodatkowo wymiana poszczególnych elementów jest szybka i łatwa i nie wymaga rozbrajania całej rozdzielnicy. Zminimalizowane jest także ryzyko popełnienia różnego rodzaju błędów instalacyjnych przez specjalistów. Dzięki temu można ograniczyć koszty, ponoszone podczas zakładania i naprawy instalacji.

Aparatura modułowa to fundament współczesnej techniki elektroinstalacyjnej, warto więc wykorzystać ją podczas wykonywania instalacji w domu, biurze czy zakładzie pracy. Wysokiej jakości podzespoły znajdziesz w sklepie Remik.com. Sprawdź bogatą ofertę i zamów odpowiednie komponenty dla instalacji elektrycznych i nie tylko.