Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Co warto wiedzieć o montażu tarasu wentylowanego na wspornikach?

Coraz częściej wykorzystywaną technologią układania tarasu jest taras wentylowany. To nowoczesne rozwiązanie stale zyskuje na popularności – zarówno wśród deweloperów, jak i inwestorów. Uważane jest za najprostszą i najszybszą metodę budowy przydomowej przestrzeni, jednocześnie zapewniając świetne walory estetyczne oraz użytkowe. Niewątpliwy atut tarasów wentylowanych stanowi również przystępna cena ich wykonania, a także możliwość stworzenia powierzchni tarasowej z płytek lub desek opartych na legarach. Przedstawiamy, o czym warto pamiętać przy jego montażu.

Przygotowanie podłoża pod taras wentylowany

Pierwszym etapem budowy każdego rodzaju tarasu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Konstrukcja tarasu wentylowanego opiera się na wspornikach tarasowych, które zamówisz m.in. tutaj: https://julomax.pl/Wspornik-regulowany-tarasowy-70-120-mm. Postawić ją można zarówno na podbudowie betonowej, jak i na gruncie. W obu przypadkach ważne jest, aby powierzchnia była równa, stabilna i miała spadek ułatwiający odprowadzanie wody. Budując przydomową przestrzeń na betonowej podbudowie, warto zadbać o warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Przy tworzeniu konstrukcji na gruncie należy natomiast usunąć darń.

Układanie legarów i płyt tarasowych na wspornikach

Dalsze etapy montażu zależą od tego, na jakie wykończenie tarasu się zdecydowaliśmy. Płyty tarasowe układane są bezpośrednio na wspornikach, które umieszcza się w każdym z ich czterech narożników. Należy również pozostawić min. 3 mm przerwy między nimi, aby woda mogła swobodnie spływać przez szczeliny. Warto pamiętać, że płytki ani wsporniki nie wymagają specjalnych mocowań, gdyż razem tworzą samonośną konstrukcję.

W przypadku układaniu tarasów na legarach, na przygotowane podłoże należy rozstawić tarasowe bloczki betonowe w odpowiedniej odległości. To na nie kładziemy wsporniki i dostosowujemy ich wysokość do indywidualnych potrzeb, jednocześnie pamiętając o zachowaniu należytego spadku powierzchni i wyrównaniu podłoża. Następnie mocujemy do nich legary, przykręcając je do specjalnych adapterów. Ostatnim krokiem jest ułożenie desek drewnianych, kompozytowych czy też z drewna polimerowego.

Taras wentylowany – najważniejsze zalety

Taras wentylowany to rozwiązanie niosące za sobą liczne korzyści. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości wsporników regulowanych, które znajdziesz między innymi na stronie Julomax, możesz z łatwością dostosować wysokość całej konstrukcji do własnych wymagań, niezależnie od spadku podłoża. Wsporniki zapobiegają również gromadzeniu się wody na powierzchni, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację pod powierzchnią tarasu. Wytrzymują nawet duże obciążenie, co w połączeniu z wszystkimi innymi zaletami i stosunkowo niską ceną wykonania tarasu wentylowanego czyni z technologii rozwiązanie idealne!