Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Pora na… jesienne porządki!

Lato powoli dobiega końca ustępując miejsca jesieni. Porze roku, na którą powinno się odpowiednio przygotować. Warto już teraz wykonać zadania, na które nie będzie miało się ochoty w pochmurne, deszczowe dni. Jakie prace wykonać, aby dobrze przygotować mieszkanie i siebie na nadejście nowej pory roku?

Zacznij od mycia okien

Po lecie okna zazwyczaj pokryte są pyłkami różnych roślin, które blokują dostęp promieni światła do wnętrza mieszkania. Warto już teraz je „odblokować”, ponieważ jesienią i tak słońca nie ma zbyt wiele. Poza tym brudne okna i ich ramy wyglądają bardzo nieestetycznie. Za mycie okien najlepiej jest zabrać się za dnia, ponieważ dzienne światło daje możliwość ujrzenia wszystkich zanieczyszczeń i plam. Do mycia okien można użyć nawet płynu do mycia naczyń – niektórzy twierdzą, że dzięki temu na szybach nie pojawiają się brzydkie i irytujące smugi.

Materac, poduszki i kołdry, czyli w Krainie Snu

Aby uniknąć „ubitego” materaca, należy go odwracać przynajmniej dwa razy do roku tak, by nie spać cały czas po jednej stronie. Dzięki temu prostemu zabiegowi materac posłuży Ci trochę dłużej. Koniec lata to też dobry czas na odświeżenie poduszek i pościeli – wypierz je w ulubionym płynie do prania i pozwól mu wyschnąć pod ostatnimi letnimi promieniami słonecznymi. Możesz także spróbować przed praniem przejechać po pościeli specjalnym sprzętem lub zwykłym odkurzaczem – pomoże to pozbyć się roztoczy.

Pora na… jesienne porządki!

Porządek w szafie

Przejście lata w jesień zawsze wiąże się ze zmianą garderoby na cieplejszą. Zrób w szafie remanent wyciągając cieplejsze, a chowając cieńsze ubrania. Może znajdziesz rzeczy, których nie będziesz już nosić? Sprzedaj je, na przykład na Vinted. Korzystając z okazji, postaraj się uporządkować rzeczy w szafie, na przykład układając je kolorystycznie. Nie zapomnij o odświeżeniu swoich ubrań w pralce! Przy okazji odświeżyć możesz także koce, które z pewnością przydadzą się podczas jesiennych, chłodnych wieczorów. Piorąc je w delikatnym płynie zapewnimy im miękkość i przyjemny zapach.

Kilka ważnych drobiazgów…

Wśród przedjesiennych czynności nie powinno zabraknąć zadań takich jak rozmrażanie lodówki, odświeżanie kafelków i oczywiście schowanie mebli ogrodowych. Rozmrażanie lodówki warto przeprowadzić dwa razy do roku – będzie ona dzięki temu znacznie lepiej chłodziła i mroziła. Odświeżanie kafelków? Wyczyść przy pomocy detergentu wszystkie płytki w domu, zarówno te na podłodze, jak i na ścianach. Bakterie, brud, kurz… To wszystko trzeba z nich usunąć. Nie zapomnij schować mebli ogrodowych! Raczej już się nie przydadzą, a jesienne warunki atmosferyczne mogą im zaszkodzić – nie wszystkie są przecież wodoodporne. Koniec lata to dobra pora, aby zabejcować drewniane elementy, zabezpieczając je w ten sposób przed mrozem.

Jesienne porządki nie muszą być przykrym obowiązkiem – zamień je w przyjemną zabawę puszczając przy okazji swoją ulubioną muzykę i popijając swój ulubiony trunek. A może zachęcisz do pomocy resztę domowników?