Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Jak założyć oczko wodne?

Oczko wodne z pewnością doda Twojemu ogrodowi magicznego klimatu. Aby takie stworzyć, wcale nie potrzebujesz wielkiego ogrodu, z powodzeniem wystarczy średni. Jak stworzyć przyjemne dla oka oczko wodne, które klimatem przeniesie Cię na Mazury?

Projekt oczka wodnego – przyjemny obowiązek

Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w ogrodzie, możesz nadać swojemu wymarzonemu stawkowi nieregularnych brzegów, dzięki czemu siadając obojętnie z której strony, zawsze będzie wydawało się ono większe. Dodaj roślinne parawany. Choćby częściowe przysłonięcie reszty ogrodu nada oczku wodnemu przytulności i z pewnością stanie się ono Twoim ulubionym miejscem relaksu. Im większy obszar ono zajmuje, tym łatwiej zachować w nim równowagę biologiczną. W mniejszych oczkach, o powierzchni mniejszej niż dziesięć metrów kwadratowych, woda nagrzewa się zbyt szybko, przez co jest ona słabo natleniona. Skutkiem tego jest pojawianie się szpecących glonów. Powstaje więc pytanie, czy oczko wodne powinno znajdować się na słońcu, czy jednak w cieniu. Tafla wody w oczku nie powinna być wystawiona przez cały dzień na działanie promieni słonecznych, ponieważ spowoduje to szybkie parowanie, a co za tym idzie – wcześniej wspomniane pojawienie się brzydkich glonów, które będzie trzeba usuwać ręcznie. Jeśli jednak nasze oczko wodne znajduje się pod drzewem, trzeba liczyć się z wpadającymi do niego liśćmi, które nie uprzątnięte doprowadzą do zamulenia dna. Jeśli chcesz posadzić w swoim oczku wodnym rośliny, pamiętaj, że trzeba je sadzić wprost do gruntu.

Czysta woda w oczku wodnym

Na pewno chcesz, aby Twoje oczko wodne prezentowało się świetnie. Warto więc inwestować swój czas w to, aby woda w nim zawsze była czysta. Najlepszym sposobem na utrzymanie czystej wody w oczku wodnym będzie skorzystanie ze specjalnie przeznaczonych do tego sprzętów, takich jak filtry, czy dedykowany odkurzacz do oczka wodnego. Konieczne będzie zainstalowanie pompy filtracyjnej, połączonej ze skimmerem i filtrem.

Jak założyć oczko wodne?

Budowa oczka wodnego

Budowę oczka rozpocznij od wyznaczeniu jego obrysu, używając do tego najlepiej liny. Następnie wykonaj wykop na odpowiednią głębokość – najgłębsze miejsce powinno mieć do jednego metra. Uformuj szerokie półki, na których będziesz mógł ustawić ozdobne kosze z roślinami. Upewnij się, że wszystkie brzegi oczka znajdują się na jednakowej wysokości. Oczyść z korzeni i kamieni dno, dokładnie je zagęść i ułóż pięciocentymetrową warstwę specjalnego piasku. Oczko wodne możesz wyłożyć włókniną , a na niej połóż koniecznie folię izolacyjną. Do uszczelnienia możesz użyć cienkiej folii przeznaczonej do oczek wodnych. Teraz możesz napełnić oczko wodą. Bardzo ważne jest umocnienie jego brzegów. Możesz zrobić to używając dużymi kamieniami osadowymi na podłożu zrobionym z zaprawy cementowej. Kiedy umocnisz brzegi, w wolnych miejscach możesz posadzić trawę.