Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Stolik kawowy do domu – wykonaj go samodzielnie!

Choć na pozór wydaje się, że robienie własnych mebli jest trudne i wymaga sporych umiejętności w obróbce skrawaniem, wcale tak nie jest. Samodzielne konstrukcje nie muszą też być obkupione zbitymi palcami czy przypadkowymi otarciami. Wystarczy odrobina ostrożności i trochę chęci, by w ciągu kilku godzin stworzyć stolik kawowy do domu wedle własnego pomysłu!

Najprostszy sposób – renowacja

Pierwszym sposobem na zdobycie wyjątkowego mebla jest renowacja starego modelu. Jeśli na strychu lub w piwnicy masz już stolik kawowy, jednak jest on zniszczony, możesz w szybki sposób przywrócić mu świetność. Renowacja to również idealny pomysł, gdy lubisz targi staroci i widzisz ciekawy stelaż – choć górna płyta może być wyszczerbiona lub pozbawiona oryginalnej farby, możesz wykorzystać taką podstawę jako bazę dla naprawdę wyjątkowego mebla.

Niekiedy blat wymaga jedynie odmalowania, jednak czasami nie nadaje się do renowacji. W takim przypadku najlepiej zastąpić go deską lub kilkoma deskami. Po oddzieleniu blatu od stelaża zaopatrz się w papier ścierny – z jego pomocą pozbędziesz się ze nierówności i rdzy. Tak wygładzony materiał możesz spryskać sprajem dowolnego rodzaju. Marzy Ci się wielobarwny mebel, a może wolisz prostotę, jaką zapewnia matowa czerń? To już zależy od Ciebie!

Kiedy stelaż jest gotowy, dobierz do niego deskę odpowiednich wymiarów. Niekiedy trzeba będzie ją kilkukrotnie przycinać i strugać. Kolejnym etapem jest przykręcenie deski do stelaża. Istotne jest też nałożenie wosku lub lakieru na powierzchnię, która niedługo stanie się blatem, a także jej wypolerowanie. W ten sposób za pomocą starego mebla możesz zyskać fantastyczny nowy mebel – wystarczy tylko poświęcić czas temu zadaniu i zadbać o odpowiednią ochronę podczas pracy.

Jak wykonać stelaż?

Marzysz o porannej kawie na balkonie lub potrzebujesz małego stolika do salonu, który uzupełni wnętrze? Zamiast inwestować w mebel, który na rynku kosztuje nawet kilka tysięcy, możesz samodzielnie wykonać go w swoim warsztacie lub w domu. Przeszkodą nie powinien być nawet brak stelaża. Ten sposób wykonania stolika kawowego zajmie Ci nieco więcej czasu, ale z pewnością okaże się wart czasu, jaki na niego przeznaczysz!

Podobnie jak w przypadku renowacji, zaopatrzyć musisz się w deski, które posłużą za blat, przyda Ci się też piła, wiertarka i wkrętarka lub śrubokręt. Dzięki nim za pomocą wkrętów połączysz ze sobą poszczególne elementy – nie tylko stelaż z blatem, ale przede wszystkim kantówki. Zaopatrz się w osiem sztuk. Na początku musisz przyciąć je do odpowiednich rozmiarów – 4 pozostaw na boku, powinny być znacząco dłuższe od reszty. Pozostałe 4 możesz przedzielić na pół i przyciąć wedle swoich preferencji, by w efekcie otrzymać 8 mniejszych części. 4 najdłuższe i 4 krótsze kantówki należy wstępnie nawiercić, ułożyć na kształt kwadratu i skręcić za sobą. W ten sposób powstaną dwa kwadraty – jeden z nich będzie podstawą górną, a drugi – dolną. Następnie połącz obie ramy pozostałymi 4 kantówkami. Tak uzyskany stelaż możesz wypolerować i pokryć woskiem lub farbą – po wyschnięciu wystarczy dokręcić do stelaża blat i cieszyć się pięknym, nowym meblem w salonie lub na balkonie!