Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Stelaż podtynkowy czy klasyczny kompakt – jaką toaletę wybrać?

W każdej łazience musi znaleźć się odpowiednie i funkcjonalne wyposażenie. Oprócz wanny bądź kabiny prysznicowej i umywalki niezbędna jest także toaleta. Jeśli planujesz gruntowny remont tego pomieszczenia, warto dokładnie rozważyć kwestię wc. Podwieszane miski są coraz chętniej wybierane, jednak zajmują dość sporo miejsca. Z kolei kompakty cieszą się uznaniem od wielu lat i nigdy nie wyjdą z mody. Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań i dobierz idealne do swojej łazienki.

Uniwersalny kompakt – czy to propozycja dla każdego?

Klasyczny sedes kompaktowy to przede wszystkim solidna konstrukcja przytwierdzona do podłogi za pomocą śrub. Na zestaw składa się także misa oraz połączony z resztą zbiornik na wodę, który umożliwia spłukiwanie muszli. Choć może się wydawać, że wszystkie kompakty wyglądają tak samo – do wyboru masz różne rozmiary poszczególnych elementów, dzięki czemu dopasujesz je do swojego wnętrza. Klasyczne toalety nie zajmą wiele miejsca, jeśli dokładnie określisz, jakich parametrów potrzebujesz. Co więcej, kompaktowe sedesy wyróżnia niska cena i łatwy montaż, który przeprowadzisz samodzielnie bez potrzeby wzywania fachowca. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i elementy dołączone do zestawu, by zainstalować zakupiony sanitariat.

Kompakt, mimo iż uniwersalny może nie sprawdzić się w każdym wnętrzu. Modernistyczne łazienki lub minimalistyczne aranżacje to jednak miejsce dla bardziej nowoczesnych rozwiązań również w zakresie toalety. Poza tym klasyczne sedesy mogą być problematyczne w utrzymaniu czystości. Przede wszystkim ze względu na dość skomplikowaną konstrukcję, która zawiera wiele trudno dostępnych miejsc. Poza tym,  w szczelinie między podstawą a posadzką oraz w okolicach śrub łatwiej gromadzi się trudny do usunięcia brud.

Podwieszana miska – nowoczesność idzie w parze z ceną

Podwieszana miska zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku utrzymania porządku. Bez większego problemu przetrzesz powierzchnię pod toaletą. Jednak to, co przede wszystkim ją wyróżnia to walory estetyczne. Ukryty w ścianie stelaż sprawia, że całość jest mniej widoczna. Nie wymaga przytwierdzonej do podłoża podstawy, a cała konstrukcja wraz ze zbiornikiem na wodę ukryta jest w ścianie. Poza misą widoczny pozostaje jedynie przycisk aktywujący spłukiwanie. Szeroka oferta wzorów pozwala wybrać model idealnie pasujący do każdego wnętrza.

Zamontowanie stelażu podtynkowego wymaga jednak pomocy fachowca, który umiejętnie zabuduje całą konstrukcję, co jest dość czasochłonne i wymaga zagospodarowania znacznej przestrzeni. Dodatkowo, nowoczesne konstrukcje wymagają większego wkładu finansowego. Przed podjęciem decyzji rozważ wszystkie za i przeciw. Zastanów się, czy zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu czy stawiasz jednak na bardziej nowoczesne urządzenie swojej łazienki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając toaletę?

Podczas wyboru toalety warto również zwrócić uwagę na pozostałe aspekty, takie jak innowacyjne technologie, w które wyposażono miskę. Ich zastosowanie zwiększa komfort użytkowania, wpływa na czystość wc lub oszczędność wody podczas spłukiwania. Zdecyduj, czy wybierasz model z kołnierzem, czy preferujesz wersję bez tego elementu. Brak kołnierza zdecydowanie poprawia higienę toalety, ponieważ zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń. Możesz rozważyć także wybór spłuczki wyposażonej w proekologiczny dwudzielny system spłukiwania który obniża zużycie wody.

Niezależnie czy wybierasz wannę, umywalkę czy toaletę weź pod uwagę dopasowanie do aranżacji wnętrza i Twoje prywatne preferencje.  Estetyka kompozycji i łatwa pielęgnacja – to niezwykle istotne czynniki. Zwróć na nieuwagę już podczas projektowania swojej łazienki i wybierz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.