Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Przyciągająca farba, czyli kilka słów o farbie magnetycznej

Chcesz niskim kosztem widowiskowo upiększyć mieszkanie, ale nie masz na to kompletnie pomysłu? Rozwiązaniem może być farba magnetyczna, która po nałożeniu na ścianę może pełnić funkcję tablicy po której można pisać kredą, a także powierzchni, do której można przyczepiać magnesy. Brzmi świetnie, prawda? W tym tekście bliżej przyjrzymy się magnetycznej farbie.

Farba magnetyczna w pigułce

Magnetyczna farba do malowania ścian to najczęściej silikonowa pasta, zawierająca cząsteczki metalu w postaci proszku żelaznego. Przez dodanie owego proszku, farba zyskuje właściwości metalu, dzięki czemu magnesy i małe metalowe przedmioty, takie jak klucze, mogą się do niej przyczepiać. To świetne rozwiązanie zarówno w dziecięcym pokoju, jak i kuchni. Sprawdza się tam świetnie, jako miejsce do sporządzania tak zwanych „rodzinnych notatek”. Dzięki farbie i magnesom można stworzyć zjawiskowy memoboard. Notatki robione na powierzchni pomalowanej tą wyjątkową farbą, można z powodzeniem usuwać zwilżoną szmatką.

Malowanie specjalną farbą magnetyczną

Farba magnetyczna nie musi być czarna, jak przeciętna szkolna tablica. Na rynku dostępnych jest kilka kolorów, w tym biały. Oczywiście, jeśli wymarzony kolor Twojej „tablicy” nie istnieje, kup po prostu białą wersję i pomaluj ją zwykłą farbą, w wybranej barwie. Możesz także pomalować ją specjalnym lakierem tablicowym. Wśród wyjątkowych farb można także znaleźć specjalną białą farbę tablicową, po której można pisać zwykłym ołówkiem. Farba magnetyczna to jednak dość drogie przedsięwzięcie, ponieważ aby działała tak, jak działać ma, należy położyć około sześciu jej warstw – między nałożeniem kolejnych warstw muszą minąć mniej więcej cztery godziny. Z powierzchni, na której chcemy umieścić naszą magnetyczną farbę, musi być kompletnie usunięta poprzednia farba, miejsce powinno być także odpowiednio odtłuszczone. Do nakładania farby można użyć pędzli lub wałków – nie sprawdzą się tutaj natryskiwacze.

Trzeba pamiętać, że farba magnetyczna ma właściwości metalu, przez co może wpływać na fale radiowe, takie jak WLAN, przez co może powodować drobne problemy z Internetem. A co z usuwaniem farby magnetycznej? Nie ma na to specjalnej metody. Wystarczy zetrzeć notatki, ściągnąć magnesy i pomalować powierzchnię inną farbą. Jeśli koniecznie chcesz pozbyć się fizycznych właściwości tej farby, nałóż na nią tapetę.

Przyciągająca farba, czyli kilka słów o farbie magnetycznej

Opinie dotyczące magicznej farby magnetycznej

Większość opinii dotyczących farby magnetycznej jest pozytywna. Użytkownicy chwalą jej walory praktyczne i dekoracyjne. Krytyczne głosy dotyczą nieprawidłowego działania farby – aby działała tak, jak było w zamiarze, najlepiej zainwestować w dobrej jakości farbę i nałożyć jej kilka porządnych warstw.

Farba magnetyczna to świetne rozwiązanie nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Wykorzystasz ją zarówno w kuchni, jak i pokoju dziecięcym, czy biurze. Możliwość pisania po jej powierzchni i przyczepiania magnesów sprawiają, że staje się ona niesamowicie interesującym elementem wystroju wnętrz.