Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Poradnik początkującego majsterkowicza

Majsterkowanie to wspaniała sprawa. Tworzenie „czegoś” z „niczego” sprawia ogromną radość i pomaga w rozwoju wyobraźni. Jeśli jest chęć i motywacja, to na co czekać? Wystarczy wziąć w rękę odpowiednie narzędzie i działać. Jednak czy na pewno to takie proste? Przeczytaj, czego potrzebujesz, aby skutecznie i przyjemnie spędzać czas przy majsterkowaniu.

Zacznij od budżetu!

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić na początku swojej przygody z majsterkowaniem, to oczywiście zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Wcześniej jednak lepiej jest zastanowić się, jaki chcesz przeznaczyć na to budżet. Znając konkretną kwotę łatwiej będzie zarówno Tobie, jak i sprzedawcy dobrać odpowiedni sprzęt. Odpowiedz sobie również na kilka pytań: Do czego potrzebujesz narzędzi? Jak często zamierzasz ich używać? Chcesz być profesjonalistą czy hobbystą? Potrzebujesz narzędzi do drobnych prac czy remontu mieszkania? Pytania te pozwolą Ci na dokładne ustalenie, czego potrzebujesz oraz w jakiej ilości.

Majsterkowanie – od czego zacząć?

Kiedy ustalisz już, jaki masz budżet i które narzędzia należy bezwzględnie kupić, skup się na swoim własnym bezpieczeństwie. Zaopatrz się w wytrzymałe rękawice robocze i, opcjonalnie, profesjonalny fartuch. Możesz przeznaczyć też stare ubrania, jako ubrania do pracy majsterkowicza. Podczas majsterkowania staraj się być skupionym i nie daj się rozpraszać różnym czynnikom. Skupienie przy pracy zapewni Ci, na przykład przy piłowaniu – zachowanie w stanie względnie nienaruszonym  wszystkich palców.

Poradnik początkującego majsterkowicza

Jakie narzędzia i sprzęty zakupić?

Lista narzędzi i przyrządów, przydatnych przy majsterkowaniu jest potwornie długa. Na samym początku najlepiej zainwestować w komplet dobrych jakościowo młotków, kluczy i śrubokrętów. Przydatne mogą się okazać również wszelkie miarki, poziomice, kątowniki, czy nożyk introligatorski. Wygodę zapewni Ci specjalny stolik do majsterkowania. Szczypce, kombinerki, wiertła… Przyda Ci się praktycznie wszystko. Jeśli rzeczywiście dopiero zaczynasz swoją drogę majsterkowicza, możesz zakupić tak zwane „urządzenie multitool”, które jest przydatne w wielu sytuacjach. Jest to kilka narzędzi w jednym. Dzięki swojej wielofunkcyjności jest cenione przez elektryków, rzemieślników, a nawet służby mundurowe.

Kiedy już świat majsterkowania porwie Cię bez reszty, warto zainwestować w narzędzia elektryczne, takie jak dobra wiertarka na przykład.

Majsterkowanie tylko dla dorosłych?

Majsterkowanie pobudza wyobraźnię i rozwija koordynację ruchową. Powszechnie wiadomo, że  dzieci, które pomagały przy majsterkowaniu swoim bliskim, posiadają wiele niezwykle przydatnych umiejętności w życiu codziennym, na przykład cierpliwość i dokładność czy sumienność. Świetnym prezentem dla dziecka jest „zestaw małego majsterkowicza” – zachwyci on przede wszystkim chłopców. Wspólne majsterkowanie to także budowanie więzi rodzinnych.

Jeśli wpadłeś na pomysł, żeby zostać majstrem – wspaniale! Nie czekaj na nic. Po prosu chwyć w ręce narzędzia i twórz, naprawiaj, zmieniaj. Pozwól swojej wyobraźni na pracę i majsterkuj do woli.