Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Nici do szydełkowania – jakie wybrać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szydełkowaniem, doskonale trafiłeś! Zacznij od wyboru rodzaju nici, której chcesz używać. Wynik Twojej pracy nie zależy wyłącznie od czasu poświęconego na jej wykonanie, czy techniki, której użyjesz. Ważny jest także dobór odpowiedniej przędzy. Dowiedz się, jakie są rodzaje nici i jaką warto wybrać do szycia.

Włókna – różne pochodzenia

Przędza to kilka połączonych ze sobą nitek. Jej skład zależy od pochodzenia nici: mogą być one pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, syntetycznego lub mieszaną. Przędze różnego rodzaju znajdziesz w internetowym sklepie Weaving Gallery (https://www.weavinggallery.com). Do włókien pochodzenia zwierzęcego należą dwa włókna: wełna i jedwab. Pod słowem „wełna” kryje się kilka jej rodzajów: tradycyjna owcza, angora, moher, kaszmir czy najdroższa i najbardziej szlachetna – wełna z alpaki. Wiskoza, bambus, len i bawełna to włókna pochodzenia roślinnego. Są wyjątkowo przyjemne w dotyku. Dodatkowo cechuje je delikatność i wysoka przewiewność. Takie włókna, ze względu na swoją sztywną strukturę, często łączy się z włóknami syntetycznymi. Te z kolei to nylon, akryl, poliamid oraz poliester – są one dość tanie w produkcji, dlatego coraz częściej zastępują bawełnę.

Najpopularniejsze włókna do szydełkowania

Dla początkujących najlepszą przędzą będzie taka o średniej wadze i grubości. Najczęściej wybierane do szydełkowania są przędze stworzone z lnu, bądź z bawełny. Są naturalnego pochodzenia i łatwo dostępne. Dodatkowo są one lekkie i przyjemne. Jeśli połączy się je z włóknami syntetycznymi, stają się niezwykle trwałe.

Przędza lniana jest zaliczana do materiałów ekskluzywnych. Len ma poprawiać samopoczucie, niweluje zmęczenie, a także ułatwia zasypianie. Chroni skórę przed promieniowaniem UV, dlatego wykonane z niego ubrania warto nosić latem. Len wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze, dlatego polecana jest do wykonywania bielizny czy pościeli. Ubrania wykonane z lnianej przędzy polecane są osobom cierpiącym na choroby skóry.

Przędza bawełniana jest bardzo wytrzymała, chłonna, miękka w dotyku i przewiewna – dzięki temu dobrze sprawdza się jako tkanina, z której szyje się ubrania. Nie jest jednak elastyczna, więc jeśli chcesz stworzyć sweter, połącz ją z syntetycznymi nićmi. Przędza bawełniana jest bardzo podatna na barwienie. Do dyspozycji masz szeroki wachlarz barw. Warto pamiętać, że bawełniana przędza nie przepada za słońcem i szybko poddaje się promieniowaniu UV. Jest za to bardzo łatwa w pielęgnacji –można ja prać w pralce w każdej temperaturze.

Posiadając już podstawową wiedzę na temat przędzy, możesz wybrać tą, która spełni Twoje oczekiwania i potrzeby. Pamiętaj, że możesz je ze sobą łączyć. Zamów wybrane przez Ciebie przędze i baw się dobrze, tworząc własne ubrania.