Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Meble z europalet – modny ekowystrój

Meble z europalet to świetny pomysł na niskobudżetowe wyposażenie wnętrza lub ogrodu w potrzebne meble. Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, jak i kwestie ekologiczne, cieszą się one coraz większą popularnością. Meble z europalet dają rewelacyjny i zadziwiający efekt. To modne, ekologiczne rozwiązanie doskonale sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale i w domu.

Inspirujące projekty – paletowe meble

Tworząc własnoręcznie meble z europalet zyskasz nie tylko wyjątkowe wyposażenie, ale także będziesz odczuwać satysfakcję z tego, że zrobiłeś to sam. Dodatkowym plusem jest poczucie, że chronisz środowisko ratując drzewa.

Najpopularniejszym i najprostszym modelem wykonywanym z palet jest prosta kanapa na taras (albo do salonu!). Kanapy takie można wykorzystać zarówno na większym balkonie, jak i mniejszym tarasie i oczywiście w ogrodzie. Pasują do industrialnego wystroju. Z palet wykonać możesz także stolik, czy… poduszki.

Meble z europalet – modny ekowystrój

Jak wykonać kanapę z europalet?

Tradycyjne palety mają wymiary około 120 x 80 x 15 cm. Do zrobienia z nich mebli potrzebne będą narzędzia, takie jak wkrętarka (ewentualnie młotek), wałki i pędzle do malowania czy załadowany, sprawny taker. Zaopatrz się także w kątowniki, płaskowniki, śruby, papier ścierny oraz masę szpachlową, impregnat i emalię do drewna.

Przed składaniem mebli z palet, najpierw trzeba je odpowiednio przygotować. Do tego zadania z pewnością przyda się szlifierka lub papier ścierny – usuwaj za ich pomocą wszelkie nierówności i zanieczyszczenia aż do momentu, w którym powierzchnia będzie gładka i równa. Ubytki wypełnij masą szpachlową. Kiedy palety będą już się elegancko prezentować, możesz je pomalować. Ten krok składa się z trzech etapów, takich jak impregnowanie, gruntowanie i finalne nakładanie farby. Impregnat zabezpieczy palety przed warunkami atmosferycznymi, a także gryzoniami i wszelkimi szkodnikami. Specjalne preparaty gruntujące zapewnią lepsze przyleganie emalii do drewna. Nałóż farbę, jeśli trzeba – pomaluj palety nawet kilkoma warstwami kolorowej emalii.

Pomalowane palety można wreszcie zacząć ze sobą łączyć. Do tego użyj elementów mocujących, takich jak kątowniki, płaskowniki i śruby. Przytwierdź je w miejscach, w których nie będą specjalnie widoczne. Siedzisko kanapy z oparciem połączysz mocnymi wkrętami. Kiedy palety będą połączone, możesz zająć się ich wykończeniem, indywidualnie dodając różne elementy dekoracyjne. Oczywiście, świeżo wykonany mebel możesz zostawić w stanie „surowym”. Wszystko zależy od Ciebie.

Kanapę z palet możesz uzupełnić także o poduszki. Aby je wykonać, zaopatrz się w gąbkę tapicerską i wodoodporny materiał o wzorze, który podoba Ci się najbardziej. Wytnij z materiału przód, tył i boki – wcześniej zdejmij z nich miarę. Przydadzą się sznurki, dzięki którymi możesz przymocować poduchy do kanapy. Wycięte części połącz odpowiednio ze sobą, a siedzisko wypełnij kawałkami gąbki. Teraz już możesz ułożyć poduszki na kanapie, wygodnie na niej usiąść i pozwolić sobie na odrobinę relaksu.

Meble z europalet to modne, efektowne i – przede wszystkim – ekologiczne rozwiązanie, które pobudzi Twoją wyobraźnię i kreatywność. Zbuduj swoje meble i odpoczywaj wśród naturalnego wyposażenia Twojego tarasu, balkonu lub ogrodu.