Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Jesienne prace w ogrodzie

Wczesna jesień to świetna pora na prace w ogrodzie. Ostatnie ciepłe dni możesz wykorzystać na sadzenie roślin, zadbanie o trawnik, czy przeprowadzenie szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym na wiosnę Twój ogród będzie ponownie cieszył całą paletą barw.

Zadbaj o rośliny!

Latem często wystawiamy na zewnątrz rośliny doniczkowe – niektóre z nich są delikatne i nieodporne na jesienne warunki atmosferyczne, dlatego najlepiej je zabezpieczyć, chowając je do domu, bądź szklarni czy ogrodu zimowego. To również dobry czas na wysianie i posadzenie kolorowych roślin, które zakwitną na wiosnę. Koniecznie posadź cebulki kwiatów, które dostaniesz nawet w supermarkecie w dziale ogrodniczym. Zasil swoje rośliny – najlepszym nawozem jest zwykł kompost, którym można nawozić nawet do końca listopada. Możesz użyć także nawozów fosforowych i potasowych. Nawóz rozkłada się koliście wokół danej rośliny.

Po jesieni przychodzi zima – warto więc zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed mrozem. Aby to zrobić, możesz ściółkować glebę korą czy liśćmi albo obornikiem. Rośliny, które trzeba było podciąć, podlej i okryj gałązkami świerkowymi lub sosnowymi. Byliny, które nie mają zdolności przetrwania zimą w gruncie, czyli begonie, dalie, mieczyki i złocienie, trzeba wykopać. Jeśli chcemy je dalej hodować, trzeba usunąć tak zwane części nadziemne, a te podziemne (na przykład cebule), powinno się podsuszyć, oczyścić i umieścić na okres zimy w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. Cebule przechowuje się w skrzynkach, które wypełnione są torfem lub trocinami – nie mogą się ze sobą stykać. Niektóre rośliny pozostałe w ogrodzie, takie jak hortensje, róże czy powojniki, warto chronić poprzez kopczykowanie, czyli obsypywanie nasady na przykład ziemią lub korą do wysokości około trzydziestu centymetrów.

Jesienne prace w ogrodzie

Warto też odpowiednio zadbać o trawnik…

Jesienią koniecznie zasil swój trawnik specjalnym nawozem, dedykowanym mu o tej porze roku. Koszenie trawnika powinno przeprowadzać się regularnie (co dwa tygodnie), do pierwszych przymrozków. Nie pozostawiaj długiej trawy na zimę. Jeśli będzie zbyt długa, liście, które na nią spadną i zostaną przygniecione śniegiem, spowodują, że cały trawnik zgnije lub rozwinie się tak zwana pleśń śniegowa. Aby zapobiec tej, niewątpliwie groźnej, dla trawy chorobie, warto w okolicach listopada przeprowadzić wertykulację trawnika.

Zabezpiecz meble przed zimą

Nieważne z czego wykonane są meble w Twoim ogrodzie – potrzebują one i tak  konkretnego zabezpieczenia przed zimową aurą pogodową. Te drewniane najlepiej pochować, ewentualnie zabezpieczyć specjalnymi emaliami. Można je także okryć folią, by nie zaszkodziły im żadne opady. Twoje meble ogrodowe są metalowe? Zainwestuj w wysokiej jakości pokrowce. Z metalowymi meblami jest o tyle prościej, że zostały one zazwyczaj dobrze zabezpieczone przed korozją przez producenta. A co z meblami z plastiku? Wydają się być najmniej problematyczne, jednak i tak warto o nie zadbać, myjąc je przed zimą specjalnymi preparatami do tworzyw sztucznych. Wszystkie meble, niezależnie od materiału, z którego są wykonane, przykryj folią. Zabezpieczy je to przed deszczem, śniegiem i silnym wiatrem.

Jesień to wyjątkowa pora roku, którą z powodzeniem można wykorzystać jako okres wzmożonych prac w ogrodzie. Zadbaj o trawnik i kwiaty – na pewno na wiosnę odwdzięczą się, kwitnąc na tysiące różnych kolorów.