Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Jakie awarie prądu naprawisz samodzielnie, a kiedy przyda się pomoc fachowca?

Awarie prądu są jednymi z najbardziej niebezpiecznych. Czasem jednak samodzielnie możesz pozbyć się kłopotu – jest to w pełni bezpieczne i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Z drugiej strony zaangażowanie specjalisty z pewnością pozwoli na fachową ocenę stanu instalacji i pomoże wyeliminować duże awarie w przyszłości. Sprawdź, co możesz wykonać samodzielnie, a jakie problemy wymagają opinii fachowca.

Problemy z prądem – na co zwrócić uwagę

Duża ilość urządzeń, z których codziennie korzystasz, może powodować przeciążenia instalacji elektrycznej. Częstymi awariami są też uszkodzenia sieci elektrycznej. Na początku upewnij się, że brak prądu nie wynika z przeprowadzanych modernizacji – często tego typu prace poprzedzają komunikaty umieszczane na klatkach schodowych lub przesyłane są pocztą do każdego mieszkańca. Jeśli nic takiego nie ma miejsca, upewnij się, jakiego rejonu dotyczy awaria – czy jest to jedynie Twoje mieszkanie, czy być może cały blok nie ma dostępu do prądu? Jeśli awaria wydarzyła się w Twoim i kilku sąsiednich domach, powiadom o tym pogotowie energetyczne. Jeśli jednak mieszkasz na osiedlu i tylko Twój blok nie ma dostępu do prądu – powiadom o tym administratora budynku, który skontaktuje się z odpowiednimi służbami.

Co naprawisz samodzielnie?

W większości przypadków dochodzi jednak do przeciążenia instalacji elektrycznej. W takim przypadku udaj się do tablicy rozdzielczej. Odpowiada ona za sterowanie obwodami, a mówiąc wprost – za ich włączanie i wyłączanie. Obwody elektryczne, które znajdują się wewnątrz, są zabezpieczone bezpiecznikami. Często w wyniku przeciążenia dochodzi o wybicia bezpiecznika lub wyłącznika prądu.

Jakie awarie prądu naprawisz samodzielnie, a kiedy przyda się pomoc fachowca?

Bezpieczniki modułowe lub automatyczne da się szybko naprawić – wystarczy bezpiecznik włączyć czy też wcisnąć i tym samym przywrócić do poprzedniej pozycji. Pamiętaj jednak, by zmniejszyć liczbę urządzeń korzystających z prądu i definitywnie nie używać tych sprzętów, które w wyniku awarii uległy uszkodzeniu. Bardziej problematyczne są bezpieczniki topikowe, w których umieszczony jest cienki drucik. Podczas nadmiernego obciążenia stapia się, przerywając tym samym przepływ prądu. Jedyną opcją jest wymiana tego typu bezpiecznika na nowy. Najlepiej wyposaż się w kilka i zawsze miej je w zapasie – pamiętaj również o odpowiednim prądzie znamionowym, który charakteryzuje każdy bezpiecznik topikowy.

O czym pamiętać podczas samodzielnej naprawy?

Jeśli samodzielnie dokonujesz wymiany bezpiecznika topikowego lub wsuwasz na swoją pozycję bezpiecznik automatyczny, pamiętaj o odłączeniu wszystkich odbiorników od prądu. Jeśli awarie są częste – zatrudnij fachowca, by sprawdził całą instalacje elektryczną. Jest to istotne, gdyż częste spięcia mogą doprowadzić do pożaru (pożar instalacji elektrycznej powinien być gaszony gaśnicą śniegową lub proszkową, zabronione jest polewanie jej wodą). Samodzielne próby naprawy instalacji nie są wskazane – mogą skończyć się porażeniem i trwałą utratą zdrowia. Wymiana bezpiecznika nie jest skomplikowaną czynnością, jednak nawet ona wymaga od Ciebie ostrożności i cierpliwości. Pamiętaj, by w przypadku poważnej awarii zatrudnić doświadczonego specjalistę. Jeśli nie wiesz, co mogło ulec awarii – skontaktuj się z odpowiednimi służbami lub zwróć się o pomoc do specjalisty.