Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Jak zaaranżować mieszkanie – kilka wskazówek

Aranżacja wnętrza wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim rozpoczniesz projekt, dokładnie określ swoje potrzeby, dopasuj je do możliwości jakie daje Ci przestrzeń i zadbaj o detale wprowadzające odrobinę innowacyjności i nadające ciekawego charakteru. Odkryj potencjał swojego mieszkania, stosując poszczególne wskazówki i nadaj mu właściwego rytmu wzorów i kolorów.

Funkcjonalność – najważniejsza cecha każdego wnętrza

Walory estetyczne mieszkania są niezwykle istotne, jednak nawet najpiękniejsze wnętrze nie będzie przyjazne, jeśli zapomnisz o funkcjonalności. Zadbaj o pozostawienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca, co jest ważne przede wszystkim podczas aranżacji kuchni i łazienki. Zadbaj o wydzielenie osobnych stref sypialnych, jadalnych i wypoczynku, by domownicy nie wchodzili sobie w drogę podczas wykonywania codziennych obowiązków. Warto też wyeliminować wszelkie zbędne sprzęty lub wymienić je na mniejsze odpowiedniki. Duże meble, chociaż są pojemne, zbyt łatwo zdominują przestrzeń.

Liczy się konsekwencja

Mieszkanie powinno być urządzone zgodnie z Twoimi indywidualnymi upodobaniami. Staraj się utrzymać całość w jednolitej i spójnej estetyce. Odpowiednio dobrane kolory ścian, meble oraz dodatki w tym samy stylu sprawią, że mieszkanie będzie prezentować się spójnie i harmonijnie, a Ty unikniesz zbędnego chaosu. Konsekwencja ważna jest także w dodatkach – nadaj wnętrzu odpowiedniego rytmu, czyli zadbaj o powtarzalność odpowiednio dobranych barw, wzorów lub dodatków.  Warto też pomyśleć o zastosowaniu powtarzalnego akcentu. Mogą to być małe ramki umieszczone w tej samej linii lub kilka poduszek w kolorze lampy i zasłon. To wszystko pozwoli zorganizować i nieco uspokoić wnętrze.

Dobieraj i łącz kolory

Odpowiedni dobór i łączenie kolorów wpływa nie tylko na spójność i estetykę wnętrza, ale ma znaczenie także dla samopoczucia. Podczas doboru barw kieruj się własnym gustem, funkcją pomieszczenia czy wrażeniami, jakie wywołuje. Pamiętaj też, że nie każdy odcień będzie odpowiedni dla danego miejsca – lubisz czerń  ale nie pomalujesz na ten kolor wszystkich ścian w salonie, prawda? Warto postawić na jej przeciwieństwo, czyli biel? Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza barwa, która idealnie współgra z każdym detalem. Wnętrze w takim kolorze sprawia wrażenie schludnego, czystego i przytulnego. Warto taką aranżację przełamać dodatkami i meblami w innych kolorach. Tutaj istnieje szerokie pole do popisu – możesz pójść w starodawność lub wybrać nowoczesny charakter, wszystko zależy od umiejętnie dobranych akcesoriów.

Mocny akcent przełamie nudę

Niewielki akcent nada wnętrzu zupełnie nowego charakteru. Może być on kolorystyczny. Zamiast malować wszystkie ściany na biało, jedną z nich uwydatnij za pomocą innej barwy. To właśnie ta ściana przyciągnie uwagę i pomoże w walce z monotonią. Akcentem może być także na pozór niewielki dodatek. Ciekawy mebel, wyrazisty kolor poduszek czy modernistyczny plakat, z pewnością stworzą niebanalny efekt końcowy. Równie ciekawym rozwiązaniem są kontrasty. Kółka i kwadraty obok siebie, a może roślinne motywy w połączeniu z geometrycznymi wzorami? To pozwoli nadać nowego wyrazu Twojemu mieszkaniu.

Urządzając własne wnętrze, kieruj się przede wszystkim indywidualnym gustem. Nie bój się eksperymentować, jednak we wszystkim zachowaj umiar. Zastosowanie kilku powyższych wskazówek pozwoli Ci stworzyć wyjątkową przestrzeń, w której poczujesz się w pełni komfortowo. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, stylowe meble i gustowne dodatki – czasami wystarczy naprawdę niewiele, by stworzyć modną, a zarazem funkcjonalną aranżację.