Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Jak wykonać własnoręcznie naturalny odświeżacz powietrza?

Chyba każdy lubi, kiedy po jego mieszkaniu roznosi się przyjemny, subtelny zapach. Na rynku dostępne są różne modele odświeżaczy powierza, jednak są dość drogie, a dodatkowo znajduje się w nich mnóstwo niechcianej chemii. Jeśli masz swój ulubiony zapach, jednak nie występuje on w żadnym dostępnym dyfuzorze, możesz go zrobić własnoręcznie.

Najprostszy dyfuzor – zapach wprost z garnka

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na naczynia potrzebne do stworzenia odświeżacza powietrza, jest na to jeden, bardzo prosty sposób. Idź do kuchni i wyciągnij garnek, następnie nalej do niego dwie lub trzy szklanki wody. Dodaj do niej świeże owoce, zioła, czy olejek zapachowy – cokolwiek co jest łatwo dla Ciebie dostępne i mające zapach, który Ci odpowiada. Podgrzewając na małym ogniu w ten sposób uzyskaną mieszankę, uwolnią się zapachy, które przyjemnie wypełnią całe Twoje mieszkanie, a Ty będziesz mógł cieszyć się piękną, relaksacyjną wonią. Podgrzewając wodę z pomarańczą, żurawiną, cynamonem oraz goździkami, uzyskasz cudowny zapach świąt, który z pewnością stworzy odpowiednią atmosferę!

Pięknie zdobiące potpourri

Przygotowanie potpourii to opcja tak samo prosta, jak poprzednia. Dodatkowo jest bardzo szybka, ponieważ polega wyłącznie na umieszczeniu w naczyniu, na przykład na ozdobnym talerzyku, źródła zapachu, który preferujesz. Mogą to być pokrojone w plasterki i podpieczone w piekarniku owoce lub ususzone kwiaty. Przed wyłożeniem ich w naczyniu, warto na jakiś czas (około pięciu tygodni) zamknąć je w słoiku – uwolnią się wtedy zapachy, dzięki czemu potpourii będą bardziej intensywne.

Jak wykonać własnoręcznie naturalny odświeżacz powietrza?

Żelowy odświeżacz powietrza? Dlaczego nie!

W sklepie można kupić gotowy żelowy odświeżacz powietrza, jednak więcej zabawy i satysfakcji czerpiemy z takiego, który zrobimy samemu. A przygotowanie go okazuje się być banalnie proste. Aby stworzyć taki dyfuzor zapachowy, musisz zaopatrzyć się w naczynie, w którym chcemy go umieścić. Może to być szklaneczka, słoik, filiżanka… Praktycznie co tylko chcesz. Zaopatrz się także w żelatynę albo kulki żelowe do nawadniania roślin, olejek zapachowy i pasującą do wystroju pomieszczenia dekorację. Opcja stworzenia odświeżacza z kulek do roślin jest wyjątkowo szybka – wystarczy wsypać je do naczynia, zalać wodą, dodać olejek zapachowy, ozdobić wedle uznania i… gotowe!

Jeśli nie masz kuleczek, możesz zastąpić je zwykłą żelatyną. Stosując się do zaleceń producenta zacznij ją przygotowywać. Do cieczy dodaj swój ulubiony zapach i wymieszaj. Żelatynę można efektownie zabarwić, dodając do niej kilka kropli barwników, dobrze sprawdzą się te spożywcze. Możesz zatopić w niej ususzone kwiaty lub inne ozdoby – wedle uznania. Taki zapach utrzymywać się będzie nawet przez trzy miesiące.

Pachnące patyczki

Jednym z rozwiązań, które pozwolą na roznoszenie się pięknego zapachu po mieszkaniu, jest dyfuzor zapachowy będący pachnącymi patyczkami. Jego wykonanie jest bardzo proste. Do jego wykonania potrzebna będzie mała buteleczka, ratanowe patyczki (mogą być także takie do szaszłyków),  łyżeczka wysokoprocentowego alkoholu, odrobina sody oczyszczonej oraz olejek zapachowy i woda. Sposób wykonania jest bardzo prosty: nalej do buteleczki wodę, dodaj sodę i alkohol, a także kilkanaście kropli olejku zapachowego, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami co do intensywności zapachu. Wymieszaj delikatnie powstałą substancję, włóż do niej patyczki i ciesz się pięknym zapachem.

Zapachowy dyfuzor to fantastyczna ozdoba zapewniająca piękny zapach w całym mieszkaniu. Wykonaj go samemu, używając zapachów, które lubisz. Dzięki temu lekka woń da Ci relaks i odprężenie.