Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Jak naprawić cieknący kran? Baterie jedno i dwuuchwytowe

Niektóre z domowych napraw potrafią spędzać sen z powiek – zwłaszcza, gdy niepozorne usterki prowadzą do poważnych uszkodzeń, czego efektem jest konieczność kucia ścian czy przeprowadzenia generalnego remontu. Niektóre naprawy, takie jak cieknący kran, można jednak wykonać od ręki. Choć odgłos kapiącej z kranu wody potrafi irytować, możesz się z nim szybko rozprawić!

Jak się przygotować

Najistotniejsze jest prawidłowe przygotowanie się do naprawy – może ona skutkować wymianą wadliwej części, bądź jedynie odpowiednim uszczelnieniem elementów. Niezbędne jest jednak postawienie odpowiedniej diagnozy. By się do tego przygotować, trzeba pamiętać o narzędziach. Na początku zdecydowanie przydadzą Ci się klucze – niezbędne jest zaopatrzenie się w klucz płaski, nastawny i imbusowy. Przydatny okazać się może też płaski wkrętak, scyzoryk i zapasowe uszczelki.

Wymiana uszczelki na głowicy

Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny nieszczelności cieknącego kranu. Zanim jednak podejmiesz się naprawy, pamiętaj o odcięciu głównego dopływu wody. W ten sposób zażegnasz ryzyko zalania mieszkania. Po zakręceniu zaworu możesz przystąpić do prac naprawczych. Najprostsza w naprawie jest wymiana uszczelki w przypadku baterii dwuuchwytowych – jeśli do wycieku dochodzi w okolicy sworznia pokrętła, wystarczy zdjąć zaślepkę na pokrętle, odkręcić śrubę kluczem nastawnym i zdjąć pokrętło. Następnie trzeba dokręcić dławicę na sworzniu. Jeśli to nie pomoże, niezbędna będzie wymiana uszczelki.

Wymiana uszczelki na wylewce

W przypadku tego typu kranu odkręć korpus kranu kluczem nastawnym, zdejmij zawór i odkręć nakrętkę, która utrzymuje uszczelkę. Następnie zdejmij uszkodzony element i załóż nowy – pamiętaj, by nowa uszczelka była tego samego rozmiaru, co stara wersja. Po takiej wymianie możesz ponownie mocno dokręcić nakrętkę i ponownie zamontować zawór i korpus kranu.

Bateria jednouchwytowa cieknie – co zrobić?

W nowoczesnych bateriach jednouchwytowych nie stosuje się uszczelek, tylko głowice ceramiczne. Z tego względu baterie takie często zwyczajnie wymienia się na nowe. Jeśli jednak chcesz się podjąć próby naprawy, zacznij od dokręcenia głowicy lub jej wymiany na nowy element. Po odcięciu dopływu wody zdejmij zaślepkę – zrobisz to podważając ją scyzorykiem. W ten sposób odsłoniętą śrubę wewnętrzną odkręć kluczem imbusowym, a następnie zdemontuj pierścień i klamkę kranu. Poniżej pierścienia jest nakrętka, która dociska głowicę. Sprawdź, czy jest dobrze dokręcona. Jeżeli kran cieknie mimo dobrze dokręconej głowicy, odkręć nakrętkę, wyciągnij głowicę i w jej miejsce zainstaluj nową.

Naprawa cieknącego kranu może Ci zająć około dwóch godzin – istotne jest jednak, by dobrać odpowiednie części zamienne. W przypadku uszczelki liczy się jej wielkość. Na rynku znajdziesz też modele stworzone z różnych materiałów – silikonu, gumy czy nylonu. Jeśli jednak szukasz zamiennika głowy do baterii jednouchwytowej, musisz zwrócić uwagę na rozmiar – na rynku znajdziesz głowice o rozmiarach 3/8 cala oraz 1/2 cala. Co więcej, możesz wybrać głowice suwakowe lub ceramiczne. Jeśli jednak nie zadziała żadna z powyższych rad, cieknący kran może wymagać całkowitej wymiany. Nie warto jednak bagatelizować takiego problemu i zająć się nim od razu.