Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Huśtawka ogrodowa – jaką wybrać?

Huśtawka ogrodowa to świetne miejsce do całkowitego odprężenia się. Na rynku dostępne są różne huśtawki, które różnią się między sobą nie tylko tworzywem, z jakiego są wykonane, ale także wielkością. Huśtawki ogrodowe są też zaopatrzone w różne parametry, dane techniczne, czy dodatkowe funkcje i akcesoria. Jaką huśtawkę wybrać, by długo cieszyła nas swobodnym bujaniem?

Wybierając huśtawkę trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i o dopasowaniu jej do użytkowników, dlatego huśtawka dla dzieci różni się od wersji dla dorosłych osób. Jeśli posiada się choćby minimalny zmysł estetyczny, odpowiedni sprzęt można dobrać do stylu, w jakim ogród jest urządzony.

W krainie huśtawek

Istnieje wiele rodzajów huśtawek – dzielą się one na bujaki typu „bocianie gniazdo” i tradycyjne huśtawki, wprawiane w ruch przez jakąś osobę. Dla najmłodszych dzieci, w tym niemowlaków, najlepszą huśtawką będzie pierwsza opcja, czyli „bocianie gniazdo”. Model ten umożliwia lekkie huśtanie w każdą stronę, co wyjątkowo dobrze pomaga uspokoić dziecko. Huśtawka dla starszych dzieci,  w wieku od mniej więcej trzech lat, przypomina miniaturkę „dorosłej” huśtawki – poza rozmiarem rożni się tym, że ma odpowiednio zabezpieczone przed wypadnięciem dziecka siedzisko, na przykład przy pomocy specjalnych pasów do zapinania.

Huśtawki „dla dorosłych” dzieli się pod względem wielkości na takie, które udźwigną konkretną ilość osób. Mają one szerokie siedzisko i często przypominają sofę. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się również podwieszane huśtawki, przypominające wyglądem wiszący kosz lub fotel.

Huśtawka ogrodowa – jaką wybrać?

Chcę kupić huśtawkę – na co zwrócić uwagę?

Wybierając wymarzoną huśtawkę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest ona wykonana. Na rynku dostępne są wersje drewniane oraz metalowe, ewentualnie z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Te pierwsze cieszą się dużym uznaniem ze względu na dobre wpasowywanie się w ogród i solidną, bardzo wytrzymałą konstrukcję. Drewno wymaga jednak regularnej konserwacji. Metalowe huśtawki są wytrzymałe i sporo tańsze od drewnianej wersji. Wybierając metalową huśtawkę można praktycznie przebierać w kolorach i modelach. Takie huśtawki są zbudowane z odpornego metalu, wyściełanego miękkimi tekstyliami. Można też zakupić huśtawkę wykonaną z tworzywa sztucznego. Charakteryzują się one mniejszą trwałością. Przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci. Wybierając jakikolwiek materiał, należy pamiętać, aby przed zakupem sprawdzić indywidualną granicę ciężaru huśtawki.

Gdzie powinienem ustawić swoją huśtawkę?

Wybór miejsca, w którym chcesz postawić huśtawkę, powinien zależeć od jej modelu i budowy. Jeśli nie jest to huśtawka podwieszana, najlepiej ustawić ją na wyrównanym trawniku. Podłoże na którym ma stać cięższa huśtawka, na przykład z metalu, powinno być odpowiednio utwardzone. „Dorosłe” huśtawki najczęściej ustawia się w pobliżu domu lub na tarasie czy w „strefie wypoczynkowej”. Huśtawkę dla dzieci można ustawić praktycznie wszędzie, aczkolwiek warto umieścić ją w miejscu zacienionym. Ważne jest także umiejscowienie jej w takim miejscu, żeby rodzic bez problemu mógł kontrolować, co aktualnie robi jego dziecko.

Wybór huśtawek do ogrodu jest naprawdę ogromny. Dopasuj odpowiednią dla siebie wersję i ciesz się błogim bujaniem. Może nawet uda Ci się przysnąć? Jeśli tak… śpij dobrze!