Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Gramofony wracają do łask!

Na rynku muzycznym można zauważyć powrót do płyt winylowych. Coraz więcej osób kupuje gramofony i cieszy się muzyką przez nie graną. Czym właściwie jest gramofon, czym charakteryzuje się dobry produkt i jak wybrać odpowiedni dla siebie model?

Jak zbudowany jest gramofon?

Najważniejszym elementem każdego gramofonu jest obracający się z określoną prędkością talerz. Prędkość ta musi być dostosowana do prędkości, z jaką płyta winylowa została nagrana – najczęściej jest to 33 i 1/3 lub 45 obrotów na minutę. Na talerzu znajduje się specjalna antypoślizgowa podkładka, a w jego centralnym punkcie umieszczono specjalny bolec, który ułatwia odpowiednie ułożenie płyty. Gramofony zazwyczaj mają tak zwaną „wkładkę”, która jest umieszczona na ruchomym ramieniu i jest wstępnie zestrojona przez producenta sprzętu, dzięki czemu użytkownik nie musi manualnie dostrajać swojego sprzętu. Jest to bardzo wygodne i pomocne dla początkujących adeptów muzyki gramofonowej. We wkładce o której mowa, umieszczona jest słynna igła, która przemieszczając się po płycie przenosi z niej drgania, które następnie są przetwarzane na sygnały elektryczne, z których finalnie powstaje dźwięk. Podnoszenie i opuszczanie ramienia gramofonu wykonywane jest w zależności od jego rodzaju: ręcznie w trybie manualnym lub automatycznie

Różne rodzaje gramofonów

Gramofony dzielą się na trzy rodzaje: automatyczne, półautomatyczne oraz manualne. Gramofon automatyczny jest, oczywiście, najłatwiejszy w obsłudze, ponieważ w urządzeniach tego typu od użytkownika zależy wyłącznie to, jaka muzyka popłynie z głośnika. Takie gramofony posiadają funkcję stałego odtwarzania, dzięki czemu płytę można „zapętlić”. Druga wersja gramofonu różni się od poprzedniej tym, że po zakończeniu odtwarzania płyty, nie trzeba podnosić ramienia do góry – podniesie się ono samo i ustawi w odpowiednim miejscu. Gramofon manualny to tak zwana „wyższa szkoła jazdy”. Jest to dość trudny w obsłudze sprzęt, który jednak pozwala użytkownikowi na dostosowanie ustawień pod siebie. Aby uruchomić taki gramofon, należy go – oczywiście – włączyć. Ale to nie wszystko. Trzeba odpowiednio położyć płytę na talerzu i samodzielnie ustawić ramę oraz igłę. Można dzięki temu zdecydować, od którego momentu chce się zacząć odtwarzać płytę. Kiedy chcemy, aby muzyka przestała grać lub zmienić piosenkę, trzeba podnieść ramię gramofonu – jeśli tego nie zrobimy, igła pozostanie w ruchu.

Gramofony wracają do łask!

Gramofonowe napędy

Zanim wybierzesz wymarzony model gramofonu, warto jeszcze zapoznać się z różnymi rodzajami napędów gramofonowych. Najbardziej popularny to napęd paskowy, w którym za obracanie talerza odpowiada silnik z krążkiem i gumowy pasek. Napęd ten wymaga jednak odpowiedniej konserwacji co jakiś czas. Jeśli pasek się uszkodzi, będzie to miało wpływ na obniżenie jakości dźwięku. Drugi z napędów nazywa się „kółkowy”. Jest to jednak technologia, która nie jest już w gramofonach spotykana. Ostatni rodzaj napędu w gramofonie, to napęd bezpośredni. Gramofony posiadające ten rodzaj napędu, charakteryzują się wyższym poziomem niezawodności od tych kółkowych, czy paskowych. Połączona z talerzem oś silnika sprawia, że talerz można bez większego wysiłku rozpędzić i zmieniać jego prędkość. Jest to napęd, z którego bardzo często korzystają profesjonalni DJ-e.

Gramofony różnią się między sobą również wkładkami. Wybierając odpowiedni dla siebie gramofon w sklepie, skorzystaj z rady pracownika lub kogoś bardziej doświadczonego. Wybierz swój wymarzony gramofon i ciesz się pięknym dźwiękiem ulubionych melodii.