Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

DIY: renowacja starych, drewnianych krzeseł

Jeśli myślisz o nowych krzesłach do jadalni, ale nie masz na to odpowiednich funduszy – nie przejmuj się. Wiele osób proponuje oddanie w zamian za drobne rzeczy starych mebli, w tym krzeseł. Możesz je odkupić, a następnie odnowić tak, aby doskonale wpasowywały się w Twoje gusta. Oprócz pasującego do wnętrza mebla, zapewnisz sobie dobrą zabawę.

Przygotowanie krzeseł do renowacji

Kiedy zdobędziesz już krzesła, które chcemy poddać renowacji, zadbaj o to, aby przygotować wszystkie potrzebne narzędzia i odpowiednie materiały. Przydadzą Ci się na pewno różne rodzaje papieru ściernego, folia malarska, arkusze tektury, szpachelka wraz z masą szpachlową, pędzle, wiaderko, szmatka, detergent i, przede wszystkim farba i lakier lub lakierobejca.

Pierwszym krokiem, który należy poczynić w kierunku stworzenia wymarzonych krzeseł jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania. Warto także ocenić stan krzesła – nie warto go odnawiać, jeśli będzie niebezpieczne, chyba, że ma służyć wyłącznie do ozdoby. Następnie należy sprawdzić stan farby pokrywającej mebel. Jeśli łuszczy się, odchodzi, to trzeba ją delikatnie usunąć, ponieważ jeśli nałożysz na nią nową farbę – zejdzie ona razem ze starym pokryciem. Do usuwania starej farby użyj gruboziarnistego papieru ściernego. Wyrównaj przy jego pomocy zarysowania i uszkodzenia. Kiedy skończysz, spróbuj zmatowić powierzchnie przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Po tym działaniu, umyj krzesło, aby być pewnym, że podczas szlifowania usunąłeś wszelkie zabrudzenia. Kiedy drewno wyschnie, zacznij wypełniać ubytki używając specjalnej masy szpachlowej do drewna. Nałóż ją stosując się do zaleceń producenta.

DIY: renowacja starych, drewnianych krzeseł

Przejdźmy do malowania

Po zeszlifowaniu zabrudzeń i wypełnieniu ubytków, weź w rękę pędzel i pomaluj je zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i gustem. Krzesła można pomalować na dwa sposoby. Możesz uzyskać efekt naturalny albo kolorowy. Do obu sposobów musisz dobrać odpowiednie preparaty do zabezpieczenia i malowania. Do uzyskania naturalnego efektu najlepiej użyć całkowicie transparentnego koloru, zaś do nadania krzesłom barwy, użyj barwnika z pigmentem w wybranym przez Ciebie kolorze.

Wszelkie produkty, których chcesz użyć do malowania dobierz tak, aby było Ci jak najłatwiej osiągnąć zamierzony efekt estetyczny i dekoratorski. Odnawianie mebli to nie tylko nadawanie im nowego wyglądu, ale także przedłużanie żywotności. Dlatego zamiast farby dobrze sprawdzi się lakierobejca albo sam lakier.

Odnowa krzesła z tapicerką

Chcąc zmienić tapicerkę krzesła musisz liczyć się z tym, że trzeba będzie ściągnąć ją całą, wraz z siedziskiem. Po wielu latach używania na pewno zdążyło się już zniszczyć, dochodzą także kwestie higieniczne. Kup piankę tapicerską o wybranej grubości, do tego trochę materiału, który Ci się spodoba, zaopatrz się w taker i samodzielnie wymień obicie.

Krzesła, które samemu odnowisz według swojego gustu nie tylko będą doskonałym wyposażeniem wnętrza, ale i powodem dumy – w końcu udało Ci się zrobić te unikalne meble samemu. Z pewnością wzbudzą one zachwyt i zazdrość u Twoich gości.