DIY – modne makramy
Makrama wraca do łask. Coraz modniejsze stają się wszelkie frędzle i „łapacze snów”, które bardzo łatwo wykonać można samemu. Makramy doskonale towarzyszą wnętrzom, które charakterem mają być bliskie naturze. Czym jest tworzenie takiego (nie zawsze) małego dzieła sztuki? To po prostu odpowiednie zaplatanie sznurka. Takiej ozdoby nie może zabraknąć we wnętrzach boho, czy rustykalnym oraz urządzonych w stylu urban jungle. Z pomocą makramy możesz także stworzyć dla siebie abażur, torbę na zakupy czy elegancką poszewkę na poduszkę.
Wbrew pozorom, makrama to nie makatka. Tę drugą wykonuje się z pomocą krosna, zaś do stworzenia pierwszej potrzebny jest wyłącznie sznurek i zwinne palce.
Jak samemu stworzyć makramę?
Jeśli chcesz, aby Twój dom lub ogród zdobiła własnoręcznie wykonana makrama, musisz zaopatrzyć się tylko w patyk, nożyczki i – oczywiście – długi sznurek, najlepiej bawełniany, ale odpowiedni będzie także jutowy albo sizalowy. Im sznurek cieńszy, tym przed Tobą więcej pracy.
Na początku pracy z makramą, trzeba stworzyć tak zwany węzeł „mocujący”, służący do zawieszenia sznurka na drewnianym patyku. Jest to zadanie bardzo proste. Polega na złożeniu sznurka na pół, a następnie schowaniu jego górnego fragmentu wraz z miejscem zgięcia bezpośrednio pod patykiem. Co z końcówkami sznurka? Przeplata się je przez powstałą pętelkę i mocno dociska.
Kolejnym krokiem jest tworzenie węzłów, z których składa się makrama. Na początku drogi, wystarczy opanować trzy podstawowe węzły: tkacki (płaski), spiralny i żebrowy. Pierwszy z węzłów jest najczęściej stosowany w splotach. Powstaje on przez dobranie dwóch sznurków oraz wykonanie na nich węzłów mocujących, które należy umieścić możliwe blisko siebie. Z czterech pozostałych sznurków pracę rozpoczyna się jedynie na dwóch, które znajdują się po zewnętrznych stronach. Środkowe sznurki to tak zwane sznurki „rdzeniowe”. W tym momencie trzeba się skupić: lewy sznurek zewnętrzny kładzie się na dwóch rdzeniowych oraz zewnętrznym prawym. Teraz należy wziąć ponownie lewy, zewnętrzny sznurek, ale kładąc go bezpośrednio nad położonym wcześniej prawym sznurkiem, a także pod sznurkami rdzeniowymi. W tej chwili należy włożyć go w pętelkę i pociągnąć za oba sznurki. Wydaje się skomplikowane, ale w Internecie można znaleźć filmiki pokazujące dokładnie tą technikę.
Drugi węzeł, spiralny – po opanowaniu sztuki węzła tkackiego, staje się dziecinnie łatwy. Wykonuje się go bardzo podobnie, jednak zaplata się wyłącznie sznurki z prawej, bądź z lewej strony. Węzeł żebrowy to węzeł, w którym wokół sznurka wiodącego odwija się dwukrotnie sznur oplatający. Znając te trzy sposoby splotu, możesz stworzyć praktycznie każdy wzór. Twoim ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.
Fantazyjna dekoracja powstała własnoręcznie przy użyciu sznurków, to doskonałe wypełnienie każdego pomieszczenia. Makrama zrobiona przez Ciebie doda uroku i fantazji wykończeniu wnętrz. Ta unikatowa i efektowana ozdoba znajduje się dosłownie w zasięgu Twoich rąk!