Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

DIY: jak własnoręcznie wykonać własną doniczkę?

Na rynku dostępnych jest szereg różnych doniczek, jednak żadna nie zdobi tak bardzo jak ta, którą wykona się samemu. Decydując się na własnoręczne ozdobienie doniczki, nie jesteś ograniczony ani kształtami, ani wielkościami, ani kolorami – dobierz odpowiedni fason i dowolnie go zmodyfikuj. Możesz stworzyć naprawdę dowolną doniczkę. Przeczytaj, jak możesz ją wykonać, krok po kroku i zamień się w prawdziwego artystę.

Materiały – czyli co będzie potrzebne do stworzenia doniczki?

Istnieją dwie metody zdobienia doniczek: pierwszą z nich jest malowanie doniczki farbą z proszkiem do pieczenia, druga zaś polega na zdobieniu jej złotą folią. Do pierwszej metody potrzebne, oczywiście oprócz doniczki, będzie biała matowa farba do wnętrz, nieduży pędzel, pigment do farb, proszek do pieczenia oraz mała miseczka do wymieszania farby. Jeśli jednak chcemy przyozdobić doniczkę złotą folią, zaopatrzyć się trzeba w dedykowaną farbę kazeinową, preparat do decoupage’u, a także złotą folię specjalnie do niego przeznaczona. Do wykonania takiej doniczki przyda się również aplikator do farby z gąbka oraz mały pędzelek.

Doniczka malowana farbami z proszkiem do pieczenia

Aby wykonać własnoręczne malowaną doniczkę, trzeba – jak nie trudno się domyślić – połączyć białą farbę z wybranym pigmentem. Zrób to uważnie, ostrożnie miarkując kolorowy pigment. Na początek wystarczy ilość pigmentu odpowiadająca połowie małej łyżeczki. Chcesz otrzymać intensywniejszy kolor? Dodaj po prostu więcej pigmentu. A jeśli kolor wyszedł zbyt ciemny? Zwyczajnie rozcieńcz go matową, białą farbą. Następnie do powstałej mieszaniny dodaj łyżeczkę proszku do pieczenia. Dzięki niej farba zmieni się w lekki, napowietrzony mus. Teraz najprzyjemniejsza część – malowanie. Weź pędzel w rękę i pozwól swojej wyobraźni na pracę na najwyższych obrotach!

DIY - jak własnoręcznie wykonać własną doniczkę

Doniczka zdobiona złotą folią? Jak najbardziej!

Kiedy zaopatrzysz się już we wszystkie potrzebne materiały do stworzenia zdobionej „złotem” doniczki, zacznij od pomalowania jej na wybrany kolor farbą kazeinową. Najlepiej zrobisz robiąc to aplikatorem z gąbką, ewentualnie pędzlem. Po wyschnięciu farby czas na nałożenie na doniczkę cieniutkiej warstwy preparatu do decoupage’u. Teraz możesz zacząć złocenie, przykładając do wcześniej pomalowanego preparatem miejsca arkusz specjalnej złotej folii (srebrną stroną do powierzchni doniczki). „Złoto” przykładaj sukcesywnie, aż do momentu otrzymania oczekiwanej formy plastycznej. Kiedy folia dobrze przywrze, pomaluj całość ponownie preparatem do decoupage’u. Dzięki temu folia będzie lepiej się trzymać i bardziej błyszczeć. Preparat jest lekko zabarwiony na biało, jednak nie przejmuj się tym. W takcie schnięcia zmieni on kolor na bezbarwny.

Zabawa w tworzenie własnej doniczki jest wyjątkowo kreatywna i dostarcza wiele satysfakcji. Zdobienie doniczek to świetna zabawa, do której możesz zaangażować swoje dzieci albo przyjaciół. Pomysłowe spędzanie wolnego czasu zawsze będzie w modzie!