Tomstol.com.pl

Portal z poradami dla majsterkowiczów

Antresola, czyli jak stworzyć pokój w pokoju

Jeśli nie masz zbyt wielkiego mieszkania, ale za to jest ono dość wysokie, warto zastanowić się nad zbudowaniem funkcjonalnej antresoli. To, zwane również „półpiętrem”, rozwiązanie doskonale powiększy powierzchnię mieszkalną, a także doda mu niepowtarzalnego klimatu i nowoczesności.

Antresolowa różnorodność

Najbardziej popularnym rozwiązaniem wykorzystującym antresolę, jest tradycyjne łóżko. Na rynku znaleźć można wiele takich gotowych rozwiązań, zawierających wszystkie niezbędne do montażu elementy. Antresola jest zazwyczaj powiększeniem salonu, pokoju dziennego. Dzięki porządnej i bezpiecznej konstrukcji, zyskać można nawet dwadzieścia metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. Jeśli masz rzemieślnicze zacięcie i doświadczenie, sam możesz skonstruować wymarzoną antresolę – konstrukcja z drewna potrafi być naprawdę bardzo atrakcyjna cenowo. Oprócz tradycyjnej konstrukcji, antresolę można zbudować także podwieszając ją. Jest to jednak bardziej skomplikowane i nieco droższe. Konstrukcja podwieszana podtrzymywana jest albo przez poprzeczne belki, albo kable, które przymocowane są do sufitu lub więźby dachowej. Chcąc zbudować bezpieczną antresolę, najlepiej skontaktować się z dobrym fachowcem.

Oczywiście sama antresola raczej nie wystarczy – trzeba stworzyć możliwość wejścia na nią. W tym celu zainstalować można klasyczną drabinkę, którą należy ustawić pod dowolnym kątem. Jej szczebelki mogą służyć jako wieszak dla schnących ubrań. Wejście i zejście z drabinki wymaga pewnego wysiłku fizycznego i szczypty koncentracji, dlatego lepiej zainstalować odpowiednie schodki. Na rynku dostać można różne ich modele, dzięki czemu dopasowanie ich do każdego typu antresoli nie stanowi. Ze schodków można też stworzyć praktyczną szafkę na mniejsze przedmioty.

Antresola, czyli jak stworzyć pokój w pokoju

Wady antresoli w Twoim mieszkaniu

Antresola to z pewnością ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, które dodaje mieszkaniu wolnej przestrzeni. Jednak ma ono kilka wad. Największą wadą jest chyba ewidentny problem z ogrzewaniem. Dlaczego? Pamiętasz zapewne z lekcji fizyki, że ciepło ucieka do góry, czyli tak – ciepło z niższego piętra uchodzi szybko na antresolę, przez co jest ona ogrzana. Niestety, tylko ona. Poniżej zaczyna robić się chłodno, przez co konieczne jest zwiększenie mocy grzewczej, a co za tym idzie – podniesienie się kosztów ogrzewania całego mieszkania. Tak wygląda sytuacja zimą. Latem z kolei, na antresoli – zgodnie z tą samą zasadą fizyki – jest gorąco, więc zainwestować trzeba w klimatyzację.

Drugim problemem związanym z tym tworem architektonicznym jest kwestia rozchodzenia się dźwięków. Dźwięk niesie się w sposób podobny do ciepła – ucieka w górę. Przez to właśnie dźwięki wydawane poniżej antresoli, dochodzą do niej z dość znaczną siłą, powodując po prostu hałas. Można zapobiec temu jedynie instalując dźwiękoszczelne drzwi lub po prostu umieszczając antresolę nad względnie cichym pomieszczeniem.

Trzeci problem – oświetlenie. Kolejna zasada fizyki dotyczy światła – im dalej od oświetlanej powierzchni, tym silniejsze musi ono być. W wysokim pomieszczeniu z antresolą konieczne będzie mocne światło sufitowe, które będzie mogło oślepiać osobę pozostającą na antresoli. Z drugiej strony, użycie lamp stojących spowoduje, że antresola zostanie niedoświetlona.

Antresola to świetny sposób na powiększenie małego, ale jednocześnie wysokiego wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów antresoli, jednak pamiętaj, że powinno się ją montować z konsultacją wykwalifikowanego fachowca. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!